Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
ORLEN Południe Ambasadorem Polskiej Chemii 2024

11-06-2024  

​Podczas XI Kongresu Polska Chemia, którego tegoroczna edycja odbyła się 6-7 czerwca w Warszawie, ORLEN Południe S.A. otrzymał tytuł „Ambasadora Polskiej Chemii”. Tytuł jest przyznawany przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego w ramach Kampanii „Polska Chemia”.

chemia_01.jpg 
Fot. Polska Izba Przemysłu Chemicznego​

Wyróżnienie „Ambasador Polskiej Chemii” jest przyznawane co roku w celu uhonorowania firm, osób i instytucji, które swoją działalnością przyczyniają się do promowania i rozwoju polskiej chemii oraz budują wartość branży poprzez realizowane inwestycje. Uroczyste ogłoszenie zwycięzcy odbywa się podczas Kongresu Polska Chemia. Tak było również w tym roku. Drugiego dnia XI Kongresu Polska Chemia dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, wręczył nagrodę Grzegorzowi Semerjakowi, Dyrektorowi ds. Technologii i Rozwoju, ORLEN Południe.

​- Rozwijamy się w obszarze „zielonych” trendów. Tytuł Ambasadora Polskiej Chemii to dla ORLEN Południe jak zielona koszulka Tour de France, która przyznawana jest najlepszemu sprinterowi wyścigu. Właśnie tym jesteśmy jako spółka – sprinterem w obszarze „zielonej” chemii. Mam nadzieję, że utrzymamy to szybkie tempo – powiedział Grzegorz Semerjak, odbierając wyróżnienie.
 
ORLEN Południe to polski pionier i lider w obszarze biopaliw i biokomponentów. Jest także cenionym producentem parafin oraz rozpuszczalników. Uzupełnieniem oferty spółki są produkty uzyskiwane podczas przerobu ropy naftowej i regeneracji olejów.  W ostatnich latach ORLEN Południe konsekwentnie rozwija swoje zakłady produkcyjne, przekształcając je w nowoczesne biorafinerie.

W roku 2021 spółka uruchomiła pierwszą w Polsce i największą w Europie instalację do produkcji „zielonego” glikolu propylenowego. Zaprojektowana instalacja w formule „ECO” wykazuje znaczne ograniczenie ogólnej emisji gazów cieplarnianych (GHG) na jednostkę produkcji glikolu propylenowego w stosunku do konwencjonalnych technologii – ograniczenie emisji o 60-80%. Spółka rozwija także nową gałąź paliw przyszłości – najwyższej czystości wodór 5.0 dla autobusów, samochodów osobowych oraz innych pojazdów. Dodatkowo w zakładzie produkcyjnym w Jedliczu realizowany jest program wdrożenia produkcji paliw zaawansowanych, jakim jest m.in. bioetanol II generacji. 

ORLEN Południe jest Partnerem projektów realizowanych przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego, a przedstawiciele firmy aktywnie uczestniczą w pracach Izby.​
 

 
 
 

Marki Grupy ORLEN