Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Rafineria Trzebinia partnerem branżowej konferencji

18-10-2012  

Rafineria Trzebinia była partnerem organizowanej przez Krajową Izbę Biopaliw konferencji pt. „Biopaliwa transportowe. Szanse, zagrożenia, wyzwania”. Branżowe spotkanie odbyło się 17 października 2012 roku w warszawskim Centrum Expo XXI i było wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowym Targom Energii Odnawialnej RENEXPO Poland 2012.

Aktualną sytuację i możliwości rozwoju biopaliw nowych generacji w Polsce i na świecie przedstawił Dawid Berny – Kierownik Zakład Produkcji Estrów i Gliceryny Rafinerii Trzebinia. W swojej prezentacji dokonał przeglądu technologii produkcji biopaliw wykorzystywanych w Europie i na świecie. Uwodornienie olejów roślinnych, technologia otrzymywania etanolu z celulozy i lignocelulozy, zgazowanie biomasy czy biopaliwa z alg to tylko niektóre z omówionych technologii produkcyjnych. W większości przypadków wskazane technologie nie zostały dotychczas skomercjalizowane, głównie ze względu na bardzo wysokie koszty inwestycyjne. W swojej prezentacji zwrócił szczególną uwagę na te technologie wytwarzania biopaliw, które nie bazują na produktach żywnościowych i nie stanowią dla nich konkurencji a tym samym są pozytywnie odbierane w aspekcie społecznym. Jedną z takich technologii jest najbardziej zaawansowana w badaniach technologia otrzymywania etanolu z celulozy.

Przypomniane zostały także  priorytetowe cele unijnej polityki energetycznej wynikające z Pakietu Klimatyczno-Energetycznego i zasady „3x20”. Osiągnięcie 10% udziału energii ze źródeł odnawialnych w transporcie spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju stawia przed branżą konkretne wyzwania, zależne od kryteriów środowiskowych, społecznych i ekonomicznych,  zwłaszcza w kontekście nowych propozycji rozważanych obecnie przez Komisję Europejską.

Podczas konferencji przedstawicielka Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki – Pani Agnieszka Hirsz przedstawiła zmiany w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 roku o biokomponentach i biopaliwach ciekłych w kontekście implementacji Dyrektywy 2009/28/WE. Ta część konferencji związana była z dyskusję na temat obowiązujących regulacji rynku biopaliw, perspektyw i wyzwań jakie stoją przed krajowym sektorem biopaliw także w kontekście przepisów unijnych.

Ważnym zagadnieniem omawianym podczas kilku wystąpień był temat systemów i certyfikacji potwierdzających zgodność biopaliw z kryteriami zrównoważonego rozwoju. Do tych kwestii odnosili się m.in. przedstawiciele DEKRA Certification oraz Instytutu Nafty i Gazu. Aktualnie nadal nie ma w polskim prawie uregulowań z tego zakresu. Wiele firm certyfikujących działających na polskim rynku oferuje certyfikację na zgodność z systemami uznanymi przez Komisję Europejska (np. system ISCC, REDcert). Oprócz prac nad projektami polskich prawnych regulacji, trwają także prace związane z opracowaniem polskiego systemu certyfikacji.

Przedstawiciele Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zaprezentowali dane dotyczące światowego rynku biopaliw na tle surowców do ich produkcji. Poruszyli temat zmniejszającego się udziału Europy w produkcji biopaliw I generacji w stosunku do krajów Azji i Ameryki Południowej a także różnic we wsadzie roślin oleistych służących do produkcji paliw z odnawialnych źródeł energii.

Założeniem konferencji była szeroko pojęta promocja wykorzystania krajowego potencjału biomasy w produkcji odnawialnych paliw transportowych, jak również poszerzanie wiedzy uczestników wydarzenia na temat najbardziej aktualnych problemów związanych z sektorem biopaliw. W przyszłym roku planowana jest kolejna edycja konferencji.

 
 
 

Marki Grupy ORLEN