Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
ORLEN Południe nagrodzony przez Krakowski Park Technologiczny

20-02-2020  

20 lutego 2020 r. ORLEN Południe S.A. otrzymał nagrodę Krakowskiego Parku Technologicznego w kategorii „Największa inwestycja”.

Statuetkę Prezesowi Zarządu ORLEN Południe Marcinowi Rejowi wręczyli Wicepremier Minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz Prezes Krakowskiego Parku Technologicznego Wojciech Przybylski. Ceremonia miała miejsce w trakcie spotkania firm z Polskiej Strefy Inwestycji i specjalnej strefy ekonomicznej „Nowa Huta Budzi” organizowanego przez Krakowski Park Technologiczny.

Wyróżniona inwestycja to instalacja do produkcji zielonego glikolu propylenowego w rafinerii ORLEN Południe w Trzebini. Jej budowa rozpoczęła się w 2019 roku, a jej zakończenie planowane jest na rok 2021. Będzie to pierwsza w Polsce i dopiero druga, a zarazem największa instalacja tego typu w Europie.

Glikol propylenowy, który będzie wytwarzany w Trzebini to produkt ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Jest często stosowany do produkcji m.in. środków czystości, dezodorantów w sztyfcie, past do zębów, płynów hamulcowych czy odmrażaczy do samolotów.

Produkcja ekologicznego glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla, głównie z oleju rzepakowego.

Koszty inwestycji wyniosą około 400 mln zł.

 

03-kpt-2020.JPG04-kpt-2020.JPG 
 10-kpt-2020.JPG
 
 
foto: Krakowski Park Technologiczny, ORLEN Południe
 
 

 

 
 
 
 

 

 
 
 

Marki Grupy ORLEN