Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Biopaliwa i biokomponenty w ocenie uczestników Debaty – Polski Rynek Biopaliw 2009

27-04-2009  

​Uczestnicy spotkania branżowego w Krzyżowej zgodnie stwierdzili, że rynek biopaliw jest rynkiem rozwojowym jednak wymaga wprowadzenia zmian

Firmy produkujące biopaliwa, komponenty do ich produkcji jak również paliwa konwencjonalne spotkały się w Krzyżowej na kolejnym już spotkaniu branżowym, którego organizatorem był portal e-petrol.pl a głównym sponsorem Rafineria Trzebinia S.A.
Szeroko dyskutowanym tematem przewodnim Debaty była kwestia ulg w podatku akcyzowym dla producentów biokomponentów. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że brak stosownych rozporządzeń Komisji Europejskiej w polskim prawodawstwie jest dla branży zasadniczym problemem. Zwiększenie ulg akcyzowych poprawiłoby sytuację w kontekście realizacji NCW dlatego tak bardzo wyczekiwane są zmiany w tym obszarze. W trakcie debaty omówione zostały także  możliwości pozyskania dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej na działalność w branży biopaliwowej w oparciu o Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko działania 9.5 i 10.3. W przypadku dofinansowania do inwestycji związanej z produkcją biopaliw oraz urządzeń do ich produkcji można uzyskać od 30 do 50 % jej wartości. Jednym z warunków jest realizowanie projektów, które mają charakter strategiczny i ponadregionalny.
Produkcja i obrót biokomponentami i biopaliwami na polskim rynku to kolejny wątek który został poddany dyskusji pod kątem szans i zagrożeń. Uczestnicy byli zgodni, że zagrożeniem dla polskich uczestników rynku są zagraniczni producenci z którymi przychodzi im konkurować. Ponadto rządowy program promocji biopaliw, który miał wesprzeć producentów nie spełnia ich oczekiwań.
Przedstawione zostały dane, które wskazywały, że Polska, Słowacja i Grecja mają najbardziej przeszacowaną wysokość NCW wobec PKB. NCW dla Polski zostało ustanowione powyżej średniego NCW w krajach, które je wprowadziły stąd pojawiły się apele o obniżenie tego wskaźnika lub zwiększenie dopuszczalnego udziału biokomponentów w paliwach do poziomu 7-10%. 
Prelegenci przekazali uczestnikom swoje doświadczenia związane z realizacją NCW, produkcją estrów i etanolu jak również przybliżyli sytuację w Polsce w odniesieniu do rynków europejskich. Głos w dyskusji zabrali także przedstawiciele środowisk naukowych pracujących nad nowymi rozwiązaniami z zakresu paliw alternatywnych.

 
 
 

Marki Grupy ORLEN